Rubriky
2023 Cestovatelský deník Itálie

Strakatí na tripu 2023 Itálie

Pokračujeme směr jih přes Villach. Je to taková naše trasa už několik let. Potřebujeme dotankovat, cena nafty nás dost překvapí. Víc jak 2EUR/l. No nic natankovat musíme. Další rutina je venčení holek v přírodní rezervaci kousek za pumpou. Bohužel už ji objevilo více lidí, a tak se nám nepodařilo probojovat se k říčce. Ale i tak byla to pěkná procházka. 
Dalším cílem je Gemona del Friuli. Rodinný kemp, kde vždy dvě noci zůstáváme cestou k moři a i cestou zpět. I toto místo se stalo velmi oblíbeným, dřív nás tu bylo vždy pár, teď se kemp pravidelně odpoledne zalidňuje až na maximum. Ráno však většina lidí odjíždí a tak je půl dne celkem klid. Kemp AI Pioppi se stává zastávkovým kempem na jedno přespání pro mnoho bydlíkářů, stanařů a cyklistů. Prvně jsme tu narazili i na Čechy. 

My jsme dorazili brzy odpoledne, a tak je kemp ještě poloprázdný. Vybíráme si naše oblíbené místo.

Dalším našim cílem bude Lignano. Kemp Lignano Sabbiadoro. Opět naše klasická destinace, kterou jsme i letos zvolili kvůli pláži, kde máme takový ten prostor pro sebe a holky nemusí být uvázané. Přece jenom jedna seniorka a druhá štěně, o které nevíme, jak ten pobyt u moře bude snášet. Je to její premiéra.
V Gemoně děláme velký nákup. Hlavně dostatek balené vody, něco na gril, sýry, zeleninu, salámy. Prostě ty Italské dobroty. V kempu je sice prodejna, ale není tak dobře zásobená. 
Další zastávkou je naše oblíbená Ristorante da Michele. Výhodou je velké parkoviště a hlavně výborná kuchyně. 
Check in v kempu je v 15 hod. Vychází nám to tak akorát. Projíždíme recepcí na naši parcelu Max. Tentokrát si připadáme jak v tunelu. Nad námi jsou jen koruny stromů. Nikdy jsem nezažila, že by v bydliku nebylo vidět a musela jsem za bílého dne svítit. Do vedra super, ale vzhledem k tomu, že se jižní evropou prohnaly v minulém týdnu silné deště, je tu všude mokro a vlhko. Ale co, jsme u moře. Přežijeme všechno.

Máme postaveno. Ty koruny stromů mají jednu velkou výhodu. Nefunguje tu satelit a tak bude pokračovat mediální detox.

Odpočinek začíná. Tohle je vždy válecí část dovolené. Život plyne, tak jak nám to vyhovuje. Brigi cestování celkem snáší dobře. Trochu jí musíme zklidňovat, protože ona má pocit, že každý pes a každý člověk je na světě jen proto, aby si s ní hrál. Trochu nám to komplikuje život, ale na druhou stranu je fajn, že je nekonfliktní. Jen uštěkaná. Nevím, kde se to v ní bere. Žádný pes nám takhle na všechno neštěkal. Ano, všechno je jednou poprvé. Naštěstí se dokáže rychle zklidnit, jen to chce být pořád ve střehu.
Láska k vodě přetrvává a tak se s radostí vrhá do vln a vyhledává psí společnost, občas někomu ukradne hračku a prchá s ní ke mě. Já ji pak odevzdávám. Kdo by se ptal, proč nevezmu její hračku, odpověď je snadná. Její ji nezajímá, jen ta cizi. 
Opět velmi zajímavá reakce Appie, sleduje Brigi a jde sama do vody po břicho. Pokud chceme, aby si zaplavala, doneseme ji dál a holky plavou vedle sebe.

 ➡ Fotogalerie
Závěr :
Kemp Sabbiadoro rezervují již začátkem roku. Je zde výhoda sleva za včasnou rezervaci a platí se malá záloha ve výši 50EUR. Vždy rezervujeme parcelu Max. ale místo je přiděleno, nelze si vybírat. Trochu negativní je počet holubů a mravenců. Mravenci letos naštěstí na naší parcele nebyli. Vloni jsme si jich asi užili na několik let dopředu. 
Všude absolutní čisto, celý den vidíte pobíhat sklízecí čety. I tady vidíme, že se hodně změnilo osazenstvo. Hodně cestuji posádky z post komunistických zemí. Letos v takovém množství, na  místech, co jsme navštívili jich vidíme takové množství poprvé. 
Pláž : I pláž rezervuji na začátku roku, společně s rezervací kempu. 
Je to z důvodu, že chceme tzv. recinto místo, tj ten oplocený chlívek. Protože tam má člověk kompletní soukromí, může tam nechat psy a jít si zaplavat. Hlavně i psi se tu můžou pohybovat volně a nemusí být na vodítku. 

Konec Zvonec
Na první zahraniční výjezd 2023 jsme zvolili měsíc červen. Celkem 3 týdny cestování. Počasí nám přálo. Skončily bouřky a silné deště, co se přehnaly Evropou a začalo příjemné počasí s teplotami kolem 26ºC. Za celou dobu našeho výjezdu, žádný déšť. Vedra začala dva dny před odjezdem do hor. 
V Gemoně byla na našich oblíbených místech výheň. Dorazili jsme kolem 15 hod. Kemp byl ještě poloprázdný a tak zajíždíme na opačnou stranu parkovací plochy, než obvykle. Téměř celé auto se podařilo dát do stínu. Sice máme daleko míň prostoru, ale stín je nad zlato. Druhý den, jdeme hned ráno na delší tůru, je jasné, že bude opět hodně teplý den, a na delší procházky už to nebude. Jdeme lesem, hodně stínem. Zbytek dne pak trávíme u obytného auta, nebo ve stínu restaurace. Appia je mazák, ta si lehne v pohodě pod stůl. S Brigi je to trochu horší, nedokáže se zatím pořádně odložit a pokud se jí někdo nelíbí, štěká.
Výstrahy :
Chytré mobily a aplikace počasí. Výstraha před bouřkou, před větrem, horkem, začíná to být trochu únavné a stresující. Tentokrát, jsem výstrahu před větrem vzali vážně, je té díky zkušenostem, kdy už jsme jednou přišli o markýzu, a to žádná výstraha nebyla.
Navečer se přihnal opravdu silný vítr, který hýbal celým karavanem, co zůstalo venku ulétlo. Venkovní koberec a boty. Sousedům to rozbořilo a přestěhovalo zastínění před karavanem. Dobrý pocit to nebyl, ale vše se po kempu našlo.
Ráno balíme, pak opět velký nákup, tentokrát už vše povezeme domů. Potraviny jsou zde kvalitnější, chutnější a dost z toho, co kupujeme i levnější než v ČR. Kupujeme základní potraviny, zeleninu, několik balíků zrnkové kávy a pochopitelně místní sýry a salámy. Dokonce i místní pečivo a chleba.
Pak nasedáme, poslední italská káva a venčení u poslední Italské pumpy a hurá Rakousko. Stavíme u Lince na obědovečeři a pak už rovnou domů.

Náklady :
Nafta : Kč 4091,30
Kempy: Kč 13437,-
Pláž: Kč 6128,-
Dálnice : 1293,-

Tentokrát jsme zapsali každou položku, abychom dokázali porovnat, kolik by nás stálo hlavně stravování v ČR oproti IT. 
Výhodou byl dobrý kurz CZK/EUR a tak jsme vše platili kartou z CZK účtu. Všude brali karty, hotovost jsme vůbec nepoužili.
K nákladům je potřeba přičíst i stravování, které sečtené máme, ale uvádět nebudu. Pro info. restaurace srovnatelné s  ČR. Potraviny jsem zmiňovala. Nesrovnatelné – Podstatně lepší kvalita a cenově +|-. Celkem jsme nakoupili i na týden dopředu v ČR a utratili jsme za potraviny podstatně méně, než v ČR.
Dálnice : Poplatky jsou za dálnice v Rakousku, Itálii jsme platili pouze úsek od hranice k prvnímu sjezdu z dálnice. Celou Itálii jsme projeli po vedlejších silnicích.

 

1 komentář u „Strakatí na tripu 2023 Itálie“

[…] Povznášíme se na všechny příkazy a zákazy, máme opravdu pěkné místo, soukromí, jsme spokojení. Stavíme naše bydlení a vyrážíme na průzkum okolí. Pěkná procházka podél řeky, při které nám Brigi nečekaně skočí do vody a plave. Ven se jí vůbec nechce. Bylo to její první setkání s vodou. Ano, zdá se, že máme prvního psa, který bude milovat vodu. Zajímavé, pak bylo pozorovat Appii, ona vodu nemusí, ale jak viděla s jakou radostí se do ní Brigi vrhá, vlezla se i ona namočit dobrovolně. Závěr : příjemné místo, pro pěší moc možností není, pokud se nechcete vydat na delší výšlap. Nám na průzkum okolí po vlastních nohou nám stačily dva dny. Pro mobilní týmy, ať už auto, nebo kolo jistě bude možností víc.V kempu není restaurace ani obchod,  tak bychom ani déle nemohli zůstat. Ač máme velkou lednici, české zásoby (kromě piva) nevozíme, jsme zvyklí nakupovat v místních obchodech. Na obědy dáváme přednost restauraci. Jak to tam vypadalo? Nádhera. Miluji hory ve spojení s jezerem. Celé  ➡ Fotoalbum Balíme, nasedáme a pokračujeme směr Itálie. […]